Amikor sütőtököt vásárolsz, figyelj oda! A nagy Halloween-tök fogyasztásra alkalmatlan, mérgező, kis mennyiségben is rosszullétet okozhat. Kis tökös mindentudó. A képen főzésre, sütésre alkalmas tökfajtákat, a kosárban pedig kisebb, díszítésre alkalmas tököket láthatsz. Hiába indul a tökszezon, itt most nem azokról a tökökről lesz szó :-). Nézzük a különböző tökfajtákat!
Halloween-tök
Nagyon kell figyelned, hogy vásárláskor milyen tök is kerül a kosaradba főleg, hogy a nagy áruházakban ugyanúgy a zöldség osztályon kerülnek árusításra azok a tökfajták is, amiket felhasználhatsz a konyhádban és azok is, amelyek dekorációs célokat szolgálnak. A dísztökök kis mennyiségben fogyasztva is komoly rosszullétet okozhatnak. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szerint Európában „jelentősen megemelkedett a tökfélék okozta ételmérgezések száma: …az elmúlt öt évben 353 esetet tudtak beazonosítani, azok száma pedig évről évre emelkedő tendenciát mutat.” A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara közleménye szerint a Halloween-tök dísz típusa nem ehető!
A Halloween-tök nagy, narancssárga színű és díszítésre való, könnyen faragható (kinek mi a könnyű…), konyhai felhasználása nem ajánlott!
„Különösen a kisméretű, dekoratív fajták sok keserűanyagot (Cucurbitacin) tartalmaznak. Ezek a keserű ízű tökök mérgezőek lehetnek, de az ízük elég kellemetlen.”
A teljes NAK sajtóközleményt itt találod: http://www.nak.hu/sajto/sajtokozlemenyek/100614-nagyon-kell-figyelni-a-halloween-tokok-es-a-sutotokok-kozti-kulonbsegre
A Nébih portálja szerint a fent nevezett anyag toxikus vagyis mérgező, hőrezisztens és már néhány falat vagy kiskanál „kellemetlen tüneteket okoz (gyomorgörcs, hányás, hasmenés, kiszáradás)”.
Étkezési vagy „sütőtökök”
Nagy öröm, hogy a boltokban, piacokon kapható tököket szinte mind itthon, Magyarországon termesztik, alig van belőle behozatal külföldről. A NAK közleménye szerint további jó hír, hogy a magyarok tökfogyasztása évről évre – ha lassan is – de növekszik, bár elsősorban az őszi-téli hónapokban esszük. Beltartalmi értékét a nagy karotin- és C-vitamin tartalom, a magas calcium- és foszfortartalom adja. Szénhidráttartalma szintén jelentős. Akkor most nézzük a tökfajtákat!
Tökfajták az egyik nagy áruházlánc szórólapján
Nagydobosi sütőtök: „…az első, államilag elismert, Magyarországon termesztésbe vont sütőtök fajta”. Állítólag a legfinomabb, legösszetettebb ízvilágú fajta. https://sutotok.com/termesztett-fajtak/
A nagydobosi sütőtök szürke héjú, sütésre kifejezetten ajánlott, bár mindenféle tökös étel elkészíthető belőle.
Az orange vagy kanadai vagy sonkatök: körte alakú, narancssárga színű, inkább főzésre alkalmas.
Hokkaido vagy japán tök: harsány narancsszínű, hagyma alakú, édes ízű fajta. Amerikából került Japánba. Minden étel elkészítésre alkalmas, de leginkább tölteni kiváló. A héja is ehető.
Muskotály tök: mindenféle ételhez alkalmas, akár lekvárt is készíthetsz belőle.
Van még kiszombori (ovális, ezüstös héjú), főzőtök (ovális, sárga héjú) és ki tudja még hány fajta. Neked melyik vált be a leginkább és milyen étel készítésére? Írd meg! Kedvenc sült tök, tökleves receptedet is várjuk!
Ha szeretnéd, hogy kommented bekerüljön a Valódi Nő kézikönyvbe, csatlakozz a Valódi Nő Facebook csoporthoz:
https://www.facebook.com/groups/427112458156085/?source_id=654622728041634
Teljesítsd be női küldetésed!
Ha tetszett a bejegyzés, légy szíves oszd meg másokkal is! Köszönöm.
Továbbiakért kövesd a Valódi Nő blog Facebook oldalát!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.